Hasiči
Vydáním požárního zákona pro Moravu v.r.1873 bylo doporučeno všem obcím, které měly více jak sto domovních čísel zřizovat dobrovolné hasičské sbory.
Ve Starovicích byl založen německý sbor dobrovolných hasičů již v roce 1883, jako jeden z prvních hasičských sborů na bývalém hustopečském okrese. Ve znaku měli "FFFF" Frisch, Frei, From, Frohlich, přeloženo: svěží, volný, zbožný, veselý.
Ve vesnici postavili menší požární skladiště s dominantní zděnou čtyřhranou věží na sušení hadic a při ní spolkovou místnost.
Obec zakoupila za 400 zlatých ruční pojízdnou stříkačku na zápřah koní a na výstroj darovala dalších 200 zl., Další finanční dary získali hasiči od: císaře Františka Josefa ve výši 60 zl., Moravskoslezské pojišťovny 40 zl., od Dolnorakouské pojišťovny Donau 15 zl. (viz kronika obce z r.1929.
V letech 1935 – 1940 postavili na horním konci vesnice takzvanou turnhalu se znakem čtyř FFFF ve štítě. Stříkačka a výzbroj byly válečnými událostmi zničeny nebo rozebrány. Turnhala byla v roce 1946 přidělena tělovýchovné jednotě sokol.
Po roce 1945 začalo osidlování Starovic českým obyvatelstvem z okolních vesnic. Další rok 1946 byl založen Sbor dobrovolných hasičů, který čítal 19 zakládajících členů. Prvním velitelem byl Válka František. Po něm následoval Višnovský Julius.
Sbírkou mezi občany a příspěvkem MNV pořídili novou motorovou stříkačku, pracovní a slavnostní stejnokroje. Stříkačku uvedli do provozu slavnostním svěcením. Kmotrou byla Františka Frolichová č.p.120. Sbor byl z počátku velmi aktivní, zajišťoval nejen ochranu proti požárům v obci, ale podílel se i na kulturní činnosti v obci.
Počáteční aktivita postupně slábla a během dalších let se stával sbor neaktivní.
Zákonem č. 62/1950 a zákonem 35/1953 byla odpovědnost za technickou a výkonovou stránku přenesena na národní výbory. Došlo i ke změně názvu na Československý svaz požární ochrany.
Až do roku 1977 hasiči pouze vyjížděli k požárům a nevyvíjeli žádnou jinou činnost. V roce 1977 byl zvolen novým předsedou Jan Anšlág a velitelem František Beier, který se po Pavlu Novákovi začal aktivně věnovat mládeži. Byla vytvořena mládežnická družstva požárníků, která se seznamovala s hasičskou technikou a každoročně pořádala celookresní soutěž „Plamen“.
V létě 1978 se začala opravovat zchátralá hasička
v akci „Z“požární zbrojnice a její oprava pokračovala až do roku 1983. Práce byly prováděny brigádnicky místní organizací.
V roce 1983 bylo vzpomenuto 100 let trvání hasičů v obci.
Požární zbrojnice byla dobře vybavena. Měla tři motorové stříkačky různých výkonů PP S8, PP S 12, PP S 16, protipožární auto Praga V3S.
V tomto období byli hasiči velice aktivní. Organizace měla kolem 50 členů a mimo odborného výcviku mládeže pořádali každoročně i kulturní a společenské akce a zábavy.
Aktivita, kterou oživili Jan Anšlág a František Beier postupně ochabovala a po jejich odchodu z organizace činnost zanikla. Nutno připomenout velkou pomoc našich hasičů při povodních v roce 2006 v obci Uherčice, za kterou dostali pochvalu od tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana.
Roku 2008, kdy aktivita sboru spočívala pouze na výjezdové části, jejímž velitelem byl Petr Herman, v obci vypukl požár stodoly. Jednotka byla na místě jako první a začala hasební zásah. O pár minut později dorazila jednotka HZS Hustopeče a později SDH Velké Pavlovice. Tento zásah napomohl k tomu, aby se obnovila činnost sboru jako taková. Po tehdejším bývalém starostovi sboru Janu Anšlágovi byl starostou sboru a vedoucím mládeže František Beier. Ten se po tomto požáru rozhodl znovu plně obnovit činnost sboru a mladých hasičů a na svoji pomoc si přizval Václava Hermana, aby se později stal jeho nástupcem a vedl činnost mladých hasičů. Po vyřízení všech potřebných věci k obnovení činnosti, se pořádal první nábor mladých hasičů, který měl velký úspěch, a do kroužku MH se přihlásilo velké množství dětí. Sbor si tak začal vychovávat nové nástupce. Tento zásah napomohl k tomu, aby si své nástupce sbor vychovával a učil je k ochraně životů, majetku a pomoci ostatním a rozvíjel jejich schopnosti a vědomosti v tomhle směru a jemu blízkém.
V průběhu několika let, kdy se činnost sboru obnovovala, se vyvíjela a zlepšovala místní jednotka. Pořídilo se plovoucí čerpadlo Honda, určené k doplňování vody, čerpání zatopených oblastí nebo k samotnému hašení. Dále bylo potřeba vyškolit nové strojníky na obsluhu a řízení zásahového vozidla a tak byli v roce 2009 Václav Herman a Michal Fabiánek odesláni na kurz do školícího centra v Tišnově. Díky tehdejšímu starostovi obce Milanu Novotnému a veliteli jednotky Petru Hermanovi nastala největší změna 16. 08. 2010, kdy byla pořízena CAS Liaz K-25 od profesionálních hasičů z Hrušovan nad Jevišovkou bezplatným převodem. Díky pořízení CAS se stala především obec a její obyvatelé lépe chráněni. S tím spojené vznikl taky nárok na vzdělání a školení jednotky v oblasti požární ochrany.
CAS Liaz disponuje 2500 litrů vody a 400 litrů pěnidla a je tak možno po nějakou dobu hasit pouze s vlastní zásobou hasiva. Ve vozidle byly s převodem také ponechány dýchací přístroje, které chrání dýchací cesty zasahujících hasičů.
Jakmile se Liazka dovezla do Starovic, bylo nutné zvýšit strop v hasičce, a tak po tuto dobu byla Liazka parkována na dvoře Petra Hermana, velitele jednotky. V průběhu těchto prací na stropě, se vozidlo řádně zkontrolovalo, aby bylo výjezdu schopné bez jakékoli poruchy.
Na přelomu roku 2010/2011 došlo ke změně na pozici velitele jednotky, kdy pozici po Petru Hermanovi přebírá Radek Losa. Díky dotacím se v tomto období do jednotky pořídila elektro centrála, díky které může jednotka zasahovat i v prostorách, kde není zavedeno elektrické připojení a dále se pořídili 4ks zásahových oděvů, kdy ty staré již byli silně nevyhovující. A v neposlední řadě si jednotka z vlastních zdrojů pořídila kalové čerpadlo, díky kterému může zasahovat při odčerpávání vody z uzavřených prostor.
Sbor se také v roce 2011 začíná zajímat o pořádání kulturních akcí, a první z nich je Mikuláš. V hojném počtu členů a vybavení začali v tomto tradičním činu. Dále se také v tomto roce zrodilo sportovní mužstvo, které se účastní závodů mužů ve své okrsku a reprezentuje tak svůj sbor na soutěžích v požárním útoku.
7. 1. 2012 započala rekonstrukce klubovny, jejíž dosavadní prostory byli nevyhovující, a tak si sbor pod vedením rekonstrukce Václava Hermana a Milana Žváčka, svépomoci a za pomoci Petra a Niny Hermanových opravili klubovnu, ve které se stará podlaha, pokrytá linoleem vyměnila za kachličky, zrušil se sklad, místo kterého je teď kuchyňský kout, vymalovalo se, vyměnili okna a dveře a v neposlední řadě se také instalovali krbové kamna. Celá tato akce byla hotová v březnu toho roku.
Další akcí, kterou sbor začal pořádat, tak je Štarvické uzlování. Jde o první soutěž pořádanou sborem, která se uskutečnila 21. 02. 2012. Tato soutěž ukazuje dovednosti jednotlivých týmů ale i jednotlivců v jejich zručnosti, rychlosti a technice v počtu asi 150 dětí ve třech kategoriích. Mladší, starší a dorostenci.
Po této soutěži se s vervou sbor pustil také do pořádání další kulturní akce a tou byl dětský den, ale od roku 2013 roku už sbor pořádá pouze Čarodějnice, kde si děti nachystají co nejlepší obleky a masky čarodějů a čarodějek a soutěží tak v různých disciplínách. Díky těmto akcím se v obci obohatil kulturní život a děti tak mají možnost mezi sebou soutěžit a dospělí si taky přijdou na své. Dále sbor uspořádal první kulturní akci pro děti a tím byl dětský den.
Ještě roku 2012 do sboru a do jednotky nastupuje jako nový člen Daniel Morávek. Po absolvování základního vstupního školení je v roce 2013 odeslán na školení strojníků k obsluze a řízení zásahového vozidla a ještě v tentýž roce je společně s Vaškem Herman, Michalem Fabiánkem, Milanem Žváčkem, Honzou Štýblem a Radkem Losou odesláni na stanici HZS Hustopeče na školení nositelů dýchací techniky, aby byli oprávněni k použití dýchacích přístrojů u zásahu.
V dalším roce 2014 dochází opět ke změně na pozici velitelů jednotky. Radka Losu vystřídá na pozici velitele jednotky Daniel Morávek. Společně s Danielem Morávkem je odeslán na kurz velitelů i Milan Žváček. Daniel Morávek se tak stává hlavním velitelem jednotky a Radek Losa s Milanem Žváčkem jsou velitelé družstev, příp. zastupují Daniela Morávka. V tomto roce do jednotky vstupuje Dominik Herman, který po absolvování základního vstupního školení je stejně jako ostatní členové jednotky odeslán na školení nositele dýchací techniky na hasičskou stanici v Hodoníně. V roce 2015 pak do jednotky nastupuje další z řad Hermanů a tím je Lukáš Herman. Stejně jako všichni ostatní si prošel základním vstupním školením a posléze byl v roce 2016 odeslán na školení nositele dýchací techniky. Také v tomto roce 2014 se členové jednotky rozhodli opravit CAS Liaz, která měla zadní část oplechování už zkorodovanou tak moc, že byla nutná její výměna. Členové jednotky si tuto opravu realizovali sami, včetně lakýrnických prací. Byla provedena výměna oplechování, výztuh nástavby, lakýrnické práce a výměna starého osvětlení za nové. Ještě ke konci roku také sbor uspořádal první sbírku pro děti v Břeclavské nemocnici. Sbor vybral nespočet darů, které před vánoci rozdali dětem v nemocnici.
Již delší dobu se vědělo o špatném stavu budovy zbrojnice. Mezi léty 2015 a 2017 se starosta obce Antonín Kadlec po dohodě s velitelem jednotky Danielem Morávkem rozhodl pro opravu budovy. Veškeré zednické a přípravné práce provedli zaměstnanci obce. Bylo zapotřebí udělat novou podlahu v garáži, jelikož stará betonová podlaha byla ve velmi špatném stavu a tak se udělala nová broušená podlaha. Dále se vyměnily staré plechové vrata za nové s dálkovým ovládáním. V garáži se udělala kompletně nová elektroinstalace od DM Elektro a vymalovalo se svépomocí členy sboru.
Další částí budovy, která potřebovala opravu, byla věž, ve které se udělala kompletně nová střecha, nové schodiště, které bylo v naprosto nevyhovujícím a nebezpečném stavu pro výcvik a také pro běžnou potřebu. Spolu s tím se opravila i vnitřní část budovy.
Rok 2017 byl celkem významný hlavně pro sbor, přesněji pro sportovní tým dětí. Po mnoha letech tvrdého tréninku a úsilí dokázal tým obhájit vítězství na jarním okresním kole soutěže požárnické všestrannosti – Branný závod. Poprvé ve své historii sbor postoupil z okresního kola do kola krajského, kde čelilo týmům, které byly opravdu silné a obrovskou konkurencí. Sice se sbor umístil na posledním místě, ale konkurence byla obrovská a my nezkušení. Nutno podotknout, že složení týmu bylo 9 holek a 1 kluk. Toto bylo opravdu unikátní. Tímto patří velké poděkování všem, kdo se podílel v průběhu let na budování týmu, ale poděkování patří především Václavu Hermanovi, který tomuto obětoval obrovské úsilí a času na veškeré přípravy a tvrdých tréninků v průběhu let k dosáhnutí tohoto vítězství. Velké poděkování patří také celému týmu soutěžících, jmenovitě Simona Žváčková, Adéla Rohrerová, Eliška Relichová, Daniel Morávek ml., Anička Herzánová, Viktorka Polášková, Melany Meredová, Monika Vykydalová, Adriana Pokorná a Natálie Rohrerová, za jejich skvělou reprezentaci sboru a obce Starovice. Ostatně toto byla poslední soutěž, na kterou se jelo ještě Avií, protože v září tohoto roku bylo sboru díky dotacím z JMK a spoluúčasti obce pořízeno nové zásahové vozidlo značky FORD Transit, které je moderní, mnohem komfortnější a hlavně bezpečnější. Na konci roku 2017 na valné hromadě byl jmenován nový starosta sboru Milan Žváček, který přebírá funkci po dlouholetém starostovi Františkovi Beierovi.
V roce 2019 byla opět nutná oprava budovy hasičské zbrojnice. Díky děravé střeše garáže zatékalo jak do klubovny, tak do garáže. Obec tedy provedla zajištění nezbytných úkonu a byla vyměněna krytina.
V dalším roce 2020 do jednotky vstupuje další člen a tím je Daniel Morávek mladší.
Datum poslední aktualizace: 6. 9. 2022 13:46